ACCESIBILITATE ȘI INCLUZIUNE SOCIALĂ PRIN EXPLOATAREA RESURSELOR IT ÎN DEMERSUL DIDACTIC            2019-1-RO01-KA101-062094

IT4INCLUSION

"Accesibilitate și incluziune socială prin exploatarea resurselor IT în demersul didactic", pe surt IT4INCLUSION propune unui număr de 10 profesori ce predau discipline din Ariile Curriculare "Limbă și comunicare" și "Om și societate" participarea la un curs de formare cu tema "ICT as a tool for intercultural and media education", susținut de Centrul de Resurse Educative și Formare Sesimbra, Portugalia.

ACTIVITATE DE FORMARE - ICT - BASED CLASSES

23-27.08.2021
VALLETTA, MALTA

1st Day:
 Icebreaking Activities
• Presentation of participant organizations (a five-minute presentation)
• Introduction to Online Learning Activities & Portals
• Key Issues and Concerns in implementing ICTs effectively in existing schools (Advantages and Possible Risks)
2nd Day
• Effective teaching strategies that encourage the active involvement of all students in productive educational process
• Tips for how to develop strategies to improve the educational quality of the school Providing practical guidance to the use of a range of ICT tools
• ICT tools to create more student-centred classroom environment• Innovative presentation tools (prepare sample presentations using some tools)
3rd Day
• Creating Online Classrooms
• Creating multi-media content
• Uploading materials to the classrooms
• Giving assignments and assesing them
• Preparing online measurement documents
4th day
• Introduction you personal website design (showing a few sample sites and best formats)
• Creating personal website or blog
• Create portfolios and record learning outcomes using blogs or website
• Creating online quizzes and games (Quizlet, Actionbound, etc)
5th day
• Preparing a lesson plan about the ICT based Classes (how to integrate ICT into the lessons)
• Presentation of the plans and discussing the strengths and weaknesses
• Planning the future cooperation with colleagues
• Overview of the course program
• Evaluation of the course program
• Filling the feedback forms
• Europass Mobility Certificate and Participation Certificate

Activitate de formare ERASMUS+ 23-27.08.2021

Liceul "Regina Maria" continuă tradiția implicării elevilor și profesorilor în proiecte derulate la nivel internațional, care urmăresc deopotrivă dezvoltarea profesională și personală, prin intermediul limbilor străine.
Astfel, 10 cadre didactice au participat între 23-27 august la cursul de formare ICT BASED CLASSES (Integrating ICT Tools To The School Curriculum), organizat de Asociația Anatolia Education în capitala Maltei, Valletta. Urmărind dezvoltarea de competențe diverse si complexe în utilizarea instrumentelor digitale, activitatea de formare reprezintă o etapă esențială, necesară, în pregătirea activităților la clasă, fie ele în format fizic sau online.
Structurat logic pe teme mari de interes, precum utilizarea platformelor Elearning și a instrumentelor ICT în predarea/învățarea/evaluarea disciplinelor umaniste, cât și pe înțelegerea și abordarea diversității culturale în contextul globalizării prin utilizarea resurselor digitale, cele 30 de ore de formare au îmbinat aspectele teoretice cu exemple concrete de adaptare la clasa, pe diferite niveluri de vârstă, asigurând un spațiu de învățare creativ și motivant.
Activitatea de formare constituie un prim pas în cadrul proiectului "Accesibilitate și incluziune socială prin exploatarea resurselor IT în demersul didactic" - IT4INCLUSION-, finanţat de Uniunea Europeană în cadrul Programului ERASMUS+. Implementat în perioada 2019-2022, acesta urmărește atât îmbogățirea ofertei educaționale de la Liceul "Regina Maria", Filiera Umanistă, cu discipline opționale noi susținute exclusiv prin exploatarea resurselor web, cât și diversificarea strategiilor de abordare a problematicilor europene, în vederea asigurării incluziunii sociale și profesionale a absolvenților.

Create your website for free! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Get started